تصویر مهندسی معکوس

مهندسی معکوس چیست؟

مهندسی معكوس و طراحی مجدد، رهيافت كشورهای در حال توسعه به جهان صنعت

روند ساخت و توليد در كشورهاي صنعتي جهان به روش مهندسي مستقيم بدين منوال مي باشد كه ابتدا با توجه به شرايط محيطي و مواردي كه از محصول انتظار مي رود طرح اوليه ساخت تهيه مي شود و فعاليتهايي كه بر مبناي اين طرح صورت مي گيرد به ساخت منتهي مي گردد. روشن است كه در كشورهاي در حال توسعه كه در پي قافله صنعت جهان راه مي پيمايند ساخت و توليد مطابق استانداردهاي جهاني امري است كه در دستور كار آنها قرار گرفته است كه البته نائل آمدن به اين هدف با روشي غير از روشهاي متداول در كشورهاي صنعتي دنبال مي شود. بدين معني كه بجاي ارائه طرح اوليه كه مستلزم تحقيقات گسترده و هزينه هاي هنگفت مي باشد با کشف تکنولوژی یک دستگاه از طریق تجزیه و تحلیل ساختار و عملکرد آن نوعي مشابه سازي از محصول نهايي جايگزين مي گردد.

از آنجا كه در اين روش بجاي رسيدن از طرح به محصول، از محصول طرح اوليه آشكار مي گردد آنرا روش مهندسي معكوس نامگذاري نموده اند.

مهندسي معكوس و طراحي مجدد در واقع ميانبري است در ساخت، كه در صورت اجراي آن با روشهاي كنترل شده كشورهاي در حال توسعه مي توانند فاصله تکنولوژی خود را با كشورهاي صنعتي كمتر كنند. راهي كه كشورهاي آسياي جنوب شرق از آن بهره برده اند و به نتايج قابل قبولي دست يافته اند.

اينك مهندسي معكوس به عنوان يكي از روشهاي معتبر ساخت در جهان صنعت مطرح شده و براي توسعه و گسترش آن وجه آكادميك مهندسي معكوس مورد توجه قرار گرفته تا آنجا كه اخيراً در بسياري از دانشگاههاي معتبر جهان رشته هايي تحت همين عنوان تدريس مي گردد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *